Auta flotowe to łakomy kąsek dla złodziei. Nie tylko ze względu na same pojazdy, ale także na ich zawartość. Bardzo często bowiem przewożone są w nich wartościowe przedmioty, na przykład laptopy. Dlatego też każdy fleet manager powinien zabezpieczyć znajdujące się w jego flocie samochody nie tylko przed złodziejami aut, ale także przestępcami czyhającymi na ich zawartość. Jak chronić samochody flotowe przed kradzieżą?
Przestępstwa związane z autami flotowymi
Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej magazynu Automotive Fleet, kradzieże związane z samochodami są jednym z najczęstszych przestępstw przeciwko mieniu w Stanach Zjednoczonych. Chodzi tutaj nie tylko o kradzieże samochodów. Inne możliwe przestępstwa to na przykład:
rozbite szyby,
kradzież przedmiotów znajdujących się w aucie,
wykorzystanie pojazdu do innej działalności przestępczej.
To bardzo ważna informacja dla osób zarządzających firmową flotą, które odpowiadają za bezpieczeństwo samochodów flotowych. Na firmowe auta czyha wiele niebezpieczeństw, którym należy zapobiec.
Żaden system nie da stuprocentowej gwarancji ochrony samochodu przez złodziejami. Istnieją jednak pewne rozwiązania, których zastosowanie pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka kradzieży. Co to są za rozwiązania?
Ochrona zawartości auta flotowego
Na początek skupmy się na zawartości auta. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście niepozostawianie w samochodzie wartościowych przedmiotów. Jednak nie zawsze jest to możliwe albo zwyczajnie o tym zapominamy.
We wspomnianym artykule w magazynie Automotive Fleet możemy przeczytać, że jednym ze sposobów zabezpieczenia zawartości auta są przyciemniane szyby. Na pewno jest to jakieś rozwiązanie. Mówi się, że okazja czyni złodzieja. Jeśli pozostawiony w samochodzie laptop nie będzie widoczny dla osób z zewnątrz, nie będzie kusił potencjalnego złodzieja. Jeśli przestępca nie będzie miał pewności, że w środku znajduje się coś wartościowego, to być może nie będzie chciał ryzykować dla niepewnego łupu.
Skuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się jednak być zastosowanie jakiegoś systemowego rozwiązania, na przykład czegoś w rodzaju zabezpieczenia Safe Box marki Niedźwiedź-Lock. Co prawda jest ono przeznaczone do samochodów dostawczych, jednak warto o nim wspomnieć, chociażby ze względu na interesującą konstrukcję i mechanizmy, jakie w nim zastosowano.
Safe Box to specjalna skrytka montowana pod siedzeniem. Na jej wysoką skuteczność wpływa między innymi sposób montażu. Odbywa się on na bazie oryginalnych otworów znajdujących się w konstrukcji samochodu. Dodatkowo, klucza do blokady Safe Box nie da się dorobić u ślusarza. W skrytce można przechowywać na przykład:
dokumenty,
elektronikę,
portfel.
Tego typu schowki są bardzo przydatnym rozwiązaniem w przypadku kierowców flotowych. Samochody firmowe są bowiem często „atakowane” wówczas, kiedy kierowca jest czymś zajęty i znajduje się poza autem. Kierowcy wychodząc „na minutkę” często zapominają o zamknięciu okna albo drzwi, pozostawiając na fotelu laptopa czy teczkę z dokumentami. Zdarza się nawet, że zostawiają kluczyki w stacyjce.
Pozostając w temacie kluczyków, Automotive Fleet zwraca także uwagę na zostawianie w samochodzie zapasowych kluczyków. Jest to niedopuszczalne. Zostawiając kluczyki w aucie pomagamy złodziejowi.
Jeśli chodzi o kradzieże samochodów flotowych, Automotive Fleet pisze między innymi o technologiach GPS. Nie chronią one jednak auta przed kradzieżą. Pozwalają jedynie na śledzenie jego ruchu już po kradzieży. Technologie GPS pomagają w odnalezieniu skradzionego pojazdu.
Dobrą ochroną auta flotowego przed kradzieżą są blokady skrzyni biegów oraz kierownicy marki Niedźwiedź-Lock, których skuteczność oceniana jest przez specjalistów na 99%. Skuteczność zabezpieczeń antykradzieżowych firmy z Lubonia została potwierdzona nie tylko certyfikatami niezależnych instytucji z Polski, Niemiec, Holandii, Rosji, Czech. O ich wysokiej jakości świadczy także liczba zadowolonych klientów. Blokady z logo niedźwiedzia są znane nie tylko w Europie, ale także w Australii czy Afryce.
Blokady Niedźwiedź-Lock mają niemal stuprocentową skuteczność dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii. Jedną z nich jest mechanizm, który pozwala na prawidłowe działanie zabezpieczenia bez źródła zasilania.
Co ważne, zabezpieczenia Niedźwiedź-Lock montowane są w taki sposób, aby nie przeszkadzały kierowcy, co jest szczególnie ważne w przypadku aut flotowych. Są one bowiem miejscem pracy, w którym pracownik spędza dużo czasu. Tak jak w przypadku wspomnianego Safe Box, blokady skrzyni biegów i kierownicy montowane są w oparciu o fabryczne otwory i nie powodują uszkodzenia karoserii. Ich montaż nie powoduje także utraty gwarancji producenta samochodu.
Informacja dla złodzieja
W swoim artykule Automotive Fleet zwraca również uwagą na fakt, że dobrym rozwiązaniem chroniącym samochód flotowy przed kradzieżą jest pokazanie złodziejowi, że auto posiada jakąś blokadę antykradzieżową. Coś na zasadzie monitoringu wizyjnego i tabliczki „obiekt monitorowany”. Może to być na przykład migająca lampka informująca o tym, że w aucie zamontowany jest autoalarm.
Podobne, prewencyjne działanie mają naklejki z logo Niedźwiedź-Lock. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że widząc taką naklejkę złodziej zrezygnuje z zamiaru kradzieży.
Utrudnienie złodziejowi zadania
Istnieje wiele rozwiązań, które mogą znacznie zredukować ryzyko kradzieży samochodu flotowego lub jego zawartości. Montując w aucie mechaniczne zabezpieczenia antykradzieżowe czy inne systemy, warto jednak pamiętać o zdrowym rozsądku. Nie powinniśmy zostawiać w samochodzie żadnych wartościowych przedmiotów, w tym zapasowych kluczyków. Powinnyśmy zrobić wszystko, aby utrudnić złodziejowi zadanie i nie dawać mu szansy na „zaatakowanie” naszego pojazdu.
źródło: http://www.automotive-fleet.com/channel/operations/article/story/2012/03/protecting-a-fleet-from-criminals.aspx