Kwestia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest w ostatnich latach traktowana priorytetowo nie tylko przez koncerny motoryzacyjne, ale także przez firmy z branży technologicznej. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo kierowców i samochodów, jak i przewożonego towaru. Obecnie do jego poprawy wykorzystywane są nowe technologie. W jaki sposób najnowsze rozwiązania techniczne mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach?
Nowe technologie w branży flotowej
Jak donosi amerykański magazyn Automotive Fleet, koncerny motoryzacyjne prowadzą prace nad systemem, który miałby skutecznie zapobiegać zderzeniom samochodów. Zapowiedzi dotyczące tego rozwiązania są obiecujące, jednak wprowadzenie go w życie jest kwestią przyszłości. Nie zmienia to jednakże faktu, że już teraz właściciele flot samochodowych mogą korzystać ze zdobyczy techniki. Są to takie rozwiązania jak na przykład:
telematyka,
pojazdy samojezdne,
przewidywanie zagrożeń.
Technologie telematyczne
W swoim artykule magazyn Automotive Fleet zwraca uwagę między innymi na łączenie technologii video z danymi telematycznymi. Systemy telematyczne stosowane w branży flotowej służą między innymi do:
planowania trasy,
kontrolowania aktywności kierowcy.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa niezwykle istotną sprawą jest możliwość monitorowania zachowania kierowcy. Technologie telematyczne pozwalają na przykład na kontrolowanie prędkości poruszania się pojazdu. Co ważne, w razie nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez kierowcę, osoba kontrolująca może zdalnie zatrzymać samochód.
Firmy z branży flotowej coraz częściej łączą rozwiązania telematyczne z montażem kamer w samochodzie. Nagrania video umożliwiają dokładną analizę zachowania kierowcy. Pozwalają na odtworzenie dnia jego pracy. Dodatkowo mogą być dowodem w sądzie w razie wypadku lub kolizji.
Autonomiczne samochody
Z założenia do poprawy bezpieczeństwa na drogach mają się także przyczynić autonomiczne samochody, czyli pojazdy bez kierowcy. Ich celem jest wyeliminowanie wypadków, których przyczyną jest błąd ludzki. Dodatkowo mają wykluczyć z ruchu drogowego pijanych kierowców. Autonomiczne samochody będą się poruszać zgodnie z przepisami i stosować się na przykład do ograniczeń prędkości.
Przewidywanie zagrożeń w ruchu drogowym
Automotive Fleet pisze także o przewidywaniu zagrożeń w oparciu o analitykę predykcyjną. To koncepcja, która zakłada możliwość przewidzenia zdarzenia na podstawie zebranych wcześniej danych historycznych. Wydarzenia na drodze zależą w dużej mierze od czynników losowych. Jednak analiza zdarzeń z przeszłości, w tym sposobu poruszania się kierowców, pozwala określić niebezpieczeństwo, które może wystąpić w przyszłości. Wiedza o potencjalnym zagrożeniu pozwala z kolei podjąć działania, które będą miały na celu zminimalizowanie jego skutków. Reasumując – na podstawie zebranych i przeanalizowanych danych można przewidzieć, co się może wydarzyć i temu zapobiec.
Ograniczenie strat związanych z wypadkami
Rozwój technologiczny wpływa na poprawę bezpieczeństwa kierowców i ruchu samochodowego. Pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a co za tym idzie – zapobiec stratom firmy spowodowanym wypadkami czy kolizjami.
Źródło: http://www.automotive-fleet.com/channel/safety-accident-management/article/story/2017/02/state-of-the-art-fleet-technology-safety.aspx