Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? – kilka wskazówek
Dane wskazują, że w naszym kraju zgłaszanych jest około 7000 kradzieży samochodów rocznie. Tendencja niestety jest zwyżkowa a dodatkowo niepokoi fakt, że w Polsce nie „znikają” wyłącznie samochody klasy premium, ale przede wszystkim standardowe osobówki. Jak więc można uchronić się przed kradzieżą? Poznaj kilka naszych wskazówek!
Fabryczne zabezpieczenia samochodu
Immobilizer i alarm to najczęściej spotykane zabezpieczenia fabryczne samochodu. Zadaniem immobilizera jest uniemożliwienie ruszenia pojazdem w momencie włamania. System immobilizera składa się z dwóch części – jednej w kluczyku lub karcie, drugiej w stacyjce samochodu lub komputerze pokładowym. Jeżeli złodziej włamie się do samochodu, to teoretycznie bez kluczyka nie uruchomi zapłonu, ponieważ podrobiona karta lub kluczyk nie ma zaimplementowanej jednostki immobilizera, która to przekazuje kod przypisany do komputera pokładowego pojazdu, dzięki czemu zapłon zostaje uruchomiony. W praktyce jednak złodzieje dobrze wiedzą jak obejść to zabezpieczenie. Drugim wymienionym zabezpieczeniem fabrycznym jest alarm – rozwiązanie znane od lat i równie proste w obejściu dla złodzieja, jak wymieniony wcześniej immobilizer.
Jakie dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą zastosować w samochodzie?
Dodatkowe zabezpieczenia samochodowe możemy podzielić na trzy grupy:
zabezpieczenia mechaniczne – np. mechaniczne blokady kierownicy
zabezpieczenia elektroniczne – np. system śledzenia GPS
zabezpieczenia będące zabezpieczeniami tylko z nazwy – np. naklejki z logami firm ochroniarskich, które mogą jedynie wywołać uśmiech na twarzy złodzieja. :)
Jaki typ zabezpieczeń najlepiej chroni samochód? Okazuje się, że są to zabezpieczenia mechaniczne. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których złodziej jest w stanie zdalnie sczytać dane pilota czy karty samochodu, zrobić jej duplikat i w ten sposób uruchomić pojazd. Każdy doświadczony złodziej dobrze zna się na elektronice, więc w większości przypadków zabezpieczenia elektroniczne nie zdadzą egzaminu.
Mechaniczne antykradzieżowe zabezpieczenia pojazdu
Zupełnie inaczej jest z zabezpieczeniami mechanicznymi – zdjęcie blokady wymaga czasu, a ewentualne dorobienie kluczy do blokady nie jest możliwe do wykonania na miejscu kradzieży. Blokada kierownicy i blokada skrzyni biegów to dwa najpopularniejsze zabezpieczenia mechaniczne pojazdu. Zabezpieczenie kierownicy przytwierdzamy do kierownicy w pozostawionym pojeździe. Wadą tego rozwiązania jest to, że posiadacz takiego zabezpieczenia musi liczyć się z koniecznością każdorazowego zdejmowania i zakładania takiego mechanizmu. Dlatego naszym zdaniem, dużo lepszym rozwiązaniem jest montaż zabezpieczenia (blokady) skrzyni biegów – które zamontowane jest przy skrzyni biegów, a jedyne co musi zrobić kierowca to przekręcić kluczyk.
System GPS do śledzenia pojazdu
System GPS w samochodzie może pomóc w zlokalizowaniu pojazdu. Nie możemy go jednak uznać za dobre zabezpieczenie – większość wytrawnych złodziei posiada lokalizatory GPS. Przy pomocy tego urządzenia mogą dezaktywować nadajnik lub co gorsza, przekłamać sygnał. Unikajmy też pozostawiania wartościowych przedmiotów w samochodzie, ponieważ mogą one stanowić dodatkową motywację do kradzieży.